Post image for Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe

27 Grudzień 2011

Należą do drzwi przesuwnych, których główną zaletą jest z pewnością oszczędność przestrzeni w domu czy mieszkaniu. Wykonane z drewna, plastiku, szkła lub innych materiałów, dostępne w wielu kolorach i wymiarach dają szerokie możliwości aranżacyjne ? tym bardziej, że mogą biec nie tylko w linii prostej. Dzięki wszystkim tym cechom drzwi harmonijkowe mogą stanowić ciekawy element wyposażenia we wnętrzach o różnym stylu: zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wykorzystamy je nie tylko między dwoma pomieszczeniami, lecz także we wnękach, różnego typu schowkach, korytarzu czy garderobie.

Drzwi harmonijkoweDrzwi przesuwne harmonijkowe, wykonane z połączonych ze sobą paneli o szerokości ok. 5-10 cm, mogą być umieszczone bezpośrednio przy ścianie i futrynie z prawej lub lewej strony. Ich montaż jest bardzo prosty: z zamocowaniem drzwi na metalowych lub drewnianych ościeżnicach z górną szyną poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Złożone zajmują jedynie ok. 15-25 cm (w zależności od modelu). Raczej nie zdarza się, żeby zgrzytały czy hałasowały, a trzasnąć nimi po prostu się nie da, dzięki czemu zapewniają ciszę podczas otwierania i zamykania. Do ich zalet należy zaliczyć również stosunkowo niską cenę (drzwi drewniane tego typu kosztują ok. 300 zł, zaś plastikowe ? ok. 200 zł) oraz łatwość utrzymania w czystości: wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką.

Drzwi harmonijkoweDrewniane drzwi składane (surowe lub lakierowane) wykonywane są z jesionu, sosny lub dębu. Znajdziemy wśród nich zarówno proste modele, jak i drzwi z elementami plastiku czy ozdobnymi wstawkami ze szkła (dzielonego, mlecznego, witrażowego i metalicznego). Takie dekoracyjne modele będą odpowiednie raczej dla bardziej uczęszczanych, reprezentatywnych wnętrz, takich jak salon, sypialnia czy biuro. Natomiast do ukrytych wnęk oraz pomieszczeń, które nie potrzebują ekspozycji, możemy wybrać tańsze, ale równie estetyczne drzwi z tworzywa PCV. Dostępne są one w szerszej gamie kolorystycznej, a niektóre modele imitują fakturę naturalnego drewna. We wnętrzach użyteczności publicznej często stosuje się natomiast drzwi harmonijkowe podwójne z większą izolacją akustyczną. Takie rozwiązanie warto wybrać również w przypadku, gdy zależy nam na dobrym tłumieniu dźwięków: ponieważ zwykłe drzwi składane posiadają szczeliny między panelami, nie są zbyt szczelne.

Drzwi harmonijkoweJak twierdzą architekci wnętrz, drzwi wewnętrzne tego typu sprawdzą się w większości pomieszczeń, choć najkorzystniej będą wyglądać w prostych, klasycznych aranżacjach. Do domów w stylu tradycyjnym wybierzemy raczej drzwi drewniane, zaś w nowoczesnych mieszkaniach ciekawie zaprezentują się plastikowe drzwi przeszklone, wyglądem przypominające ażurowy parawan. Dzięki wielości rodzajów i kolorów możliwości aranżacyjne składanych drzwi są bardzo szerokie: w zależności od konkretnego modelu możemy podkreślić charakter danego wnętrza, dodać mu elegancji i przede wszystkim pozwolić na oszczędność miejsca, której nie uzyskalibyśmy przy montażu drzwi uchylnych.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: