Post image for Jak urządzić pokój dla dziecka? (część I)

Jak urządzić pokój dla dziecka? (część I)

19 Kwiecień 2010

Pokój dla dziecka warto zaplanować jeszcze przed wyprawą na zakupy, szukając inspiracji w firmowych katalogach, na stronach internetowych czy w pismach, poświęconych urządzaniu domu. Warto zadbać przede wszystkim o to, żeby pokoik był przytulny i wygodny, a meble – uniwersalne i zapewniające dziecku odpowiednie bezpieczeństwo. Oto najważniejsze rady, które pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić pokój dla dziecka:

Pokój dla dziecka- Dobrze dobrane meble dziecięce pomogą zadbać o zdrowie najmłodszego członka rodziny. Odpowiednie biurko i krzesełko zneutralizują negatywne dla kręgosłupa skutki wielogodzinnego siedzenia nad lekcjami lub przy komputerze. Powinny być one ustawione są jak najbliżej okna, co da możliwość dłuższego wykorzystywania dziennego światła. Aby wieczory spędzone przed monitorem nie odbiły się negatywnie na wzroku dziecka, należy wybierać żarówki o maksymalnej mocy, a na biurku dodatkowo postawić niewielką lampkę z możliwością regulowania ustawienia.

- Warto pamiętać  o alergiach. Nawet jeśli nasze dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii na roztocza, możemy pomyśleć o zminimalizowaniu obecności tych nieprzyjemnych żyjątek w jego otoczeniu. Jak to zrobić? Roztocza “mieszkają” zwykle w dywanach, zasłonach, miękkich kanapach czy firankach, Pokój dla dzieckaa najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się jest po prostu rezygnacja z części tego rodzaju wyposażenia, oczywiście bez szkody dla estetyki pokoiku. Tradycyjne firanki czy zasłony można zastąpić roletami, dostępnymi w różnych wersjach kolorystycznych. Na podłodze świetnie sprawdzi się natomiast mały dywanik, który łatwo będzie dokładnie odkurzyć lub zwinąć, aby móc wygodnie przetrzeć podłogi.

- Pokój dziecięcy najlepiej pomalować kilka tygodni przed zamieszkaniem, tak aby farba miała czas wywietrzeć. Przy doborze odpowiedniego koloru do ściany można postawić na dwa rozwiązania: wybrać pastelowy, neutralny kolor, który będzie tłem dla kolorowych sprzętów lub bardziej intensywną barwę, która stanie się dominująca we wnętrzu Pokój dla dziecka(więcej ciekawych pomysłów znajdziecie w artykule Jak pomalować pokój dla dziecka). Pamiętajmy, że kolor ścian będzie miał w wpływ na dobór mebli – na  tle barwnego tła dobrze będą wyglądały proste, jednolite meble. Kolory nie powinny być zbyt mocne i wyraziste, ponieważ na dłuższą matę będą po prostu męczące.

- Dobrą alternatywą dla farb w pokoju dziecinnym mogą być tapety. Coraz bardziej popularne stają się wzorzyste tapety ze zwierzakami czy kwiatkami. Do wyrazistego wzoru najlepiej będzie wybrać stonowane dodatki. Spokojniejszą wersją wystroju może być natomiast tapeta z regularnym, Pokój dla dzieckapastelowym deseniem i kolorowy board z rysunkami postaci lub motywem roślin. Ciekawym pomysłem są dekoracje stworzone ze specjalnych naklejek ściennych. W sklepach można kupić pojedyncze naklejki albo całe zestawy, dzięki którym pokój dziecka zamieni się w kolorową łąkę, kosmos lub podwodny świat.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: