Post image for Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

2 lutego 2010

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: tak, jak nastolatek sobie wymarzy. Powinniśmy pozwolić, żeby to on decydował o wyborze mebli, wyposażenia i kolorystyki – w końcu każdy młody człowiek ma swoje własne upodobania i z pewnością wolałby mieć pokój, urządzony według swojego gustu, niż nawet najbardziej „dojrzałą” aranżację, w której będzie czuł się źle.

Popularnym trendem, który może trafić w gust nastolatka czy nastolatki, jest styl hip-hopowy. Wnętrze urządzone w ten sposób charakteryzuje się odważnym doborem kolorów, np. czerwieni, pomarańczu i czerni, przy czym istotną rolę w wystroju może odgrywać powtórzenie tych kolorów oraz kształtów w różnych elementach wyposażenia. Jeśli zdecydujemy się umieścić np. barwne prostokąty na oknie, kanapie i podłodze, wnętrze może wyda się proporcjonalne i uporządkowane.

Jak urządzić pokój młodzieżowy

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie mebli, specjalnie stworzonych dla nastoletnich fanów muzyki. Dobrym przykładem będzie tutaj kolekcja Dj Metalik firmy Meble Vox, w której meble młodzieżowe przypominają kształtem skrzynie do przewożenia sprzętu muzycznego podczas trasy koncertowej (aluminiowe listwy, metalowe okucia i uchwyty). Cechą charakterystyczną tej kolekcji jest trwałość i modułowość, która pozwala szybko zmieniać ustawienie elementów, gdy nastolatek znudzi się swoją aktualną aranżacją.

Jak urządzić pokój dla nastolatki? Tutaj poszczególne rozwiązania również powinny zależeć od jej zainteresowań. Jeśli np. uważa się za osobę oryginalną, to w ten sposób można urządzić jej pokój. W takim przypadku warto kupić wyjątkowo nowoczesne meble, nietypowe dodatki i „poszaleć” z kolorami. W wydaniu „dorosłym” rozwiązania awangardowe zwykle towarzyszą pastelowym i spokojnym kolorom, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować ściany młodzieżowego pokoju np. na pomarańczowo, różowo, zielono czy fioletowo. Ciekawie zaprezentują się dwie przeciwległe lub prostopadłe ściany, pomalowane na różne kolory, „pochlapana” farbą ściana czy namalowane na niej wzory.

Jak urządzić pokój młodzieżowy

A może coś ekologicznego i naturalnego? W tym przypadku warto zastosować spokojne kolory kojarzące się z naturą (np. beże i brązy). Zastosowane meble powinny charakteryzować się naturalnym materiałem i posiadać niewyszukane formy. Dobrze sprawdzą się tutaj chociażby meble rattanowe, wiklinowe czy sosnowe.

Aranżacje pokoju młodzieżowego często uzupełniane są o oryginalne dekoracje, które mogą służyć ukazaniu osobowości nastolatka czy przybliżeniu jego zainteresowań. Świetnie sprawdzi się w tej roli chociażby fototapeta do sypialni, różnego rodzaju plakaty, naklejki ścienne, obrazy czy zasłony w abstrakcyjnym wzorze.

Jak urządzić pokój młodzieżowy

Kiedy urządzamy pokój młodzieżowy, nie zapominajmy o jego funkcjonalności i wygodzie: nastolatek powinien mieć przede wszystkim odpowiednio dużo miejsca na wszelkie swoje drobiazgi i akcesoria. Tutaj również weźmy pod uwagę jego zainteresowania i zaplanujmy odpowiedni kącik na kolekcję płyt, książek, gier czy innych przedmiotów. Pamiętajmy także o wygodnym biurku, odpowiednio dużym łóżku i miejscu dla odwiedzających młodego człowieka gości. Warto wziąć pod uwagę, że nawet idealnie wykonany pokój dla nastolatka może mu się za parę lat znudzić wraz ze zmianą gustu i upodobań. Dlatego też jeśli nie chcemy zmieniać niektórych elementów wyposażenia chociażby ze względów finansowych, wybierzmy bardziej uniwersalne rozwiązania, dając możliwość popisu fantazji nastolatka w pozostałej części pokoju.

Jak urządzić pokój młodzieżowy

Leave a Comment

Previous post:

Next post: