Post image for Kolor do salonu

Kolor do salonu

30 Październik 2011

Nie jest tajemnicą, że określone kolory wpływają pozytywnie lub negatywnie na nasze emocje. Otaczając się jasnymi, słonecznymi barwami, pobudzamy nasz umysł do działania, z kolei delikatne pastele wpływają na nas tonująco, wyciszając emocje. Działanie poszczególnych barw powinniśmy uwzględnić także w momencie, w którym wybieramy kolor do salonu. Powinien on uprzyjemniać nam popołudniowy czy wieczorny relaks, harmonizować z całością wnętrza i sprzyjać budowaniu dobrej atmosfery podczas odwiedzin rodziny czy gości.

Zgodnie z tymi zasadami najbardziej optymalnym wyborem są kolory jasne i pastelowe, które wzbudzają optymistyczne nastawienie i pomagają spokojnie wypocząć. Kolor do salonuNeutralne barwy to dobry wybór zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadamy meble wypoczynkowe w wyrazistych, mocnych kolorach oraz dużo dekoracji. Jasne ściany ?wytonują? nieco charakter takiego wnętrza, które, jeśli będzie zbyt jaskrawe, wprowadzi do pokoju chaos. Dobrym wyborem są także kolory słoneczne: odcienie żółtego i brzoskwiniowego. Ładnie będą harmonizować z nieco ciemniejszymi drewnianymi meblami, stworzą wrażenie większej przestrzeni i nasłonecznienia pokoju.

Kolor do salonuDo większych pomieszczeń możemy wybrać ciemniejsze kolory, które optycznie zmniejszą ich powierzchnię. Ciekawie zaprezentuje się np. zgaszona czerwień, ciepły brąz, ciemne odcienie zieleni i szarości. Takie barwy mogą nas jednak nieco przytłaczać, zwłaszcza jeśli posiadamy ciemne meble. Dlatego dobrze jest w takim przypadku rozjaśnić pokój kolorowymi dodatkami czy kompletem wypoczynkowym w jaśniejszym odcieniu.

Ciekawym pomysłem na malowanie salonu jest wydzielenie odrębnych przestrzeni o różnych barwach: na inny kolor malujemy np. kącik TV, a na inny ścianę, przy której stoi stolik do kawy. Kolor do salonuMożemy wyeksponować fragment przestrzeni, malując część ściany ciemniejszym odcieniem farby i wieszając tam półkę z książkami, kwietnik lub obraz. Popularnym rozwiązaniem jest również pokrycie przeciwległych czy prostopadłych ścian różnymi odcieniami lub zupełnie innymi kolorami, co tworzy wrażenie większej przestrzeni. Trzeba tu jednak uważać z efektem ? w końcu nie chodzi nam o to, żeby kontrastujące kolory aż biły w oczy przy samym wejściu do salonu ;) .

Powinniśmy także wziąć pod uwagę nasłonecznienie pokoju ? inaczej bowiem zaprezentuje się określona barwa w ciemniejszym wnętrzu, inaczej zaś w jaśniejszym. Jeśli zaś szukacie jeszcze bardziej oryginalnych pomysłów na to, jak pomalować salon, innowacyjnym rozwiązaniem jest artystyczne malowanie wnętrz, które zagwarantuje Wam efekt, jakiego nie znajdziecie w żadnym innym domu.

{ 1 trackback }

Homepage
13 Styczeń 2012 o 22:36

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: