Post image for Jak wykorzystać miejsce pod schodami?

Jak wykorzystać miejsce pod schodami?

17 Luty 2012

W większości domów schody pełnią jedną podstawową funkcję, stanowiąc mniej lub bardziej ozdobne połączenie między dwoma poziomami domu. Czasem znajduje się pod nimi praktyczny schowek w postaci szafy na ubrania, rzadko używane rzeczy czy drobne przedmioty codziennego użytku. Tymczasem miejsce pod schodami można wykorzystać na wiele innych praktycznych sposobów, które pozwolą nam zaoszczędzić przestrzeń w innej części domu, stworzyć funkcjonalny kącik do pracy czy miejsce na nasze hobby.

Miejsce pod schodamiPierwszą funkcją, jaką może pełnić wnęka pod schodami, jest wspomniany już schowek, przeznaczony na rowery, dziecięcy wózek, pralkę i deskę do prasowania, sprzęt sportowy czy biwakowy, a także wszystkie

drobniejsze rzeczy, których nie mamy gdzie ulokować (np. sezonowe ubrania, stare dokumenty czy środki czystości). Aby dobrze zagospodarować takie miejsce, zaplanujmy odpowiednią ilość półek, które pomieszczą wszystkie przedmioty i pomogą utrzymać porządek. Miejsce pod schodamiFunkcjonalny może być także rząd szuflad czy wysuwane regały na kółkach. Często spotykanym rozwiązaniem jest również garderoba pod schodami, projektowana w podobny sposób, jak garderoba na poddaszu. Możemy umieścić w niej odzież aktualnie noszoną i sezonową, a jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca ? także buty, kurtki i płaszcze. Jeśli natomiast posiadamy garderobę w osobnym pomieszczeniu lub innej części domu, zamiast większej szafy możemy umieścić pod schodami przedpokojowy wieszak na ubrania wierzchnie. To również odpowiednie miejsce na spiżarnię, w której schowamy zapas produktów spożywczych czy karmę dla zwierząt w większych opakowaniach.

Miejsce pod schodamiPraktyczny schowek pod schodami nie jest jednak jednym rozwiązaniem, jakie mamy do dyspozycji. Jeśli stopnie umieszczone są dość wysoko i dają odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, możemy zorganizować pod nimi niewielkie, ale wygodne miejsce do pracy lub kącik komputerowy. Jest to oczywiście rozwiązanie raczej dla niewielkich domów, w których nie ma osobnego pomieszczenia gabinetowego. Pod schodami ciekawie zaprezentuje się również biblioteczka z kolekcją książek, obok której możemy postawić wygodny fotel i w ten sposób stworzyć mini-kącik czytelniczy. Miejsce pod schodamiOryginalnie będzie wyglądać regał z akcesoriami dekoracyjnymi lub kolekcjonerskimi, a także inne niestandardowe rozwiązania, związane z naszymi zainteresowaniami, np. półka na wino czy podświetlone akwarium. Jeśli schody znajdują się w salonie, możemy umieścić pod nimi kominek, co oczywiście wymaga odpowiednio przygotowanego projektu domu. Na większej przestrzeni pod schodami zmieści się nawet nieduża łazienka. Pamiętajmy, że większość tych rozwiązań sprawdzi się jedynie w przypadku zabudowanych stopni ? jeśli decydujemy się na schody ażurowe, podobne zagospodarowanie miejsca wprowadzi jedynie niepotrzebny chaos i wrażenie natłoku.

Miejsce pod schodamiMiejsce pod schodami

Miejsce pod schodamiMiejsce pod schodami

Miejsce pod schodamiMiejsce pod schodami

Leave a Comment

Previous post:

Next post: