Post image for Rodzaje tapet: mini-przewodnik

Rodzaje tapet: mini-przewodnik

14 grudnia 2009

Tapety wciąż są popularne i modne. Nic więc dziwnego, że w sklepach można spotkać je w tak wielu odmianach, że łatwo zgubić orientację. Żeby ułatwić Wam wybór, przedstawimy dziś pokrótce najbardziej popularne rodzaje tapet.

Tapety papierowe

Najtańsze i najbardziej popularne tapety papierowe to tapety gładkie ze wzorem lub płytkim tłoczeniem. Są one cienkie, wymagają więc starannego przygotowania ściany (przy niestarannym naklejeniu mogą być widoczne wgłębienia i wystające ziarna piasku). Rodzaje tapetTakie tapety nie są odporne na wodę, ale przepuszczają parę wodną, czyli ?oddychają?. Odmianą tapet papierowych są fototapety z ciekawymi zdjęciami.

Inna odmiana tapet papierowych to te z wypukłym wzorem (mogą być zmywalne lub niezmywalne). Są dosyć trwałe, niedrogie i grube, a więc łatwe do położenia na ścianie. Ich największą zaletą jest to, że doskonale maskują wady ścian. Niektóre tapety po naklejeniu można malować farbami emulsyjnymi. Farba wnika głęboko w papier, tworząc na jego powierzchni zmywalną i odporną na ścieranie powłokę. Takie tapety można odnawiać nawet kilka razy.

Tapety akrylowe

Są odmianą tapet papierowych, w których warstwa papieru pokryta jest pianką akrylową. Pianka może być biała lub kolorowa. Wadą tapet akrylowych jest to, że wyjątkowo łatwo je uszkodzić, dlatego wykorzystywane są głównie w sypialniach.

Tapety winylowe

Rodzaje tapetSą odporne na uszkodzenia, wodoodporne i zmywalne – dlatego też można je kłaść w przedpokoju i kuchni. Najpopularniejsze są dwa rodzaje: pierwszym z nich są tapety stworzone z mieszaniny papieru i specjalnego (?spienionego?) PVC,  z wyglądu przypominające grubą piankę o matowej powierzchni. Należą do najdroższych, ale są bardzo trwałe. Drugim rodzajem są natomiast tapety ?płaskie?, wykonane z papieru pokrytego cienką i gładką warstwą tworzywa. Są znacznie cieńsze od spienianych, choć prawie tak samo trwałe. Niestety, nie kryją już tak dobrze nierówności i rys na ścianach. Ich powłoka jest błyszcząca, więc odbijając światło, dobrze rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze.

Tapety styropianowe

Tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Są produkowane tylko w białym kolorze, ale styropian pokryty jest warstwą papieru, na którą można nakleić inne tapety dekoracyjne.

Tapety korkoweRodzaje tapet

Produkowane są w wielu odmianach, różniących się fakturą i kolorem. Oklejona nimi ściana jest cieplejsza w dotyku i częściowo zatrzymuje hałas. Mogą być odporne na działanie wody, ale tylko wtedy, gdy zostaną pomalowane lakierem do drewna.

Tapety z włókna szklanego

Rodzaje tapetOryginalnie wyglądają, pozwalają ścianom oddychać i dobrze zakrywają ich wady. Są bardzo trwałe ? mogą wytrzymać nawet do 25-30 lat. Nadają się do nawet do wielokrotnego malowania. Będą dobrym wyborem do przedpokoju, łazienki i wszystkich tych pomieszczeń, gdzie ściany narażone są na ścieranie i zabrudzenie.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: