Post image for Salon z sypialnią

Salon z sypialnią

14 Luty 2012

Może się wydawać, że wielofunkcyjne pomieszczenia są odpowiednim rozwiązaniem jedynie w przypadku małych mieszkań. Tymczasem niejednokrotnie bywa, że aranżację na większym metrażu musimy rozplanować tak samo funkcjonalnie, tworząc jedno wnętrze, spełniające dwie lub trzy role. I o ile na niewielkiej powierzchni najczęściej wybierzemy po prostu kanapę czy narożnik z funkcją spania, większą przestrzeń warto wyposażyć w ciekawszy sposób, urządzając salon połączony z sypialnią z wykorzystaniem designerskich rozwiązań.

Salon z sypialniąJednym z nich może być wydzielenie przestrzeni sypialnianej za pomocą niewielkiej ścianki działowej z płyty ? w wersji tradycyjnej ? lub ze szkła ? w wersji nowoczesnej. Możliwości aranżacyjne są tutaj bardzo szerokie: obie nawierzchnie można dodatkowo ozdobić ciekawą fototapetą lub barwnymi wzorami, zaś w przypadku drugiej opcji wybrać barwione szkło, tworzące niesamowity efekt świetlny (patrz: Drzwi szklane). Salon z sypialniąW klasycznych wnętrzach elegancko zaprezentuje się płyta w drewnopodobnej okleinie, zaś we współczesnych aranżacjach ? jednobarwne szkło, kolorystycznie dopasowane do wyposażenia. Mini-sypialnię możemy umiejscowić w dużej ściennej wnęce lub przedzielając pokój na dwa mniejsze pomieszczenia. W podobny sposób wykorzystamy również regał na książki, szeroki parawan czy drzwi przesuwne.

Innym pomysłem na salon wielofunkcyjny jest umieszczenie łóżka na niewysokim podeście i oddzielenie go od reszty pomieszczenia niedużym murkiem czy ażurowym parawanem. Tak zorganizowana przestrzeń wydzieli w pokoju dziennym intymną sypialnianą strefę, nie savolchbonus pomniejszając go wizualnie. Jeśli posiadamy wysokie pomieszczenie, funkcjonalnym rozwiązaniem może być sypialnia na antresoli, pod którą bez problemu urządzimy kącik wypoczynkowy czy wygodne miejsce do pracy. W podobny sposób możemy wykorzystać łóżko piętrowe w formie antresoli.

Salon z sypialniąSalon z sypialnią

Najbardziej nowoczesnym, designerskim pomysłem na salon z sypialnią jest natomiast wydzielenie osobnej, zamykanej sypialni na planie koła. Takie niewielkie pomieszczenie (średnica 3 m) mieści wbrew pozorom wszelkie niezbędne sprzęty: wygodne łóżko, mini-garderobę i nocny stolik. Nowatorska kolista konstrukcja z zewnętrz prezentuje się lekko, nie przytłaczając pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się we wnętrzu o metrażu wynoszącym ok. 30 m2. Do kolistej sypialni mogą prowadzić wspomniane już drzwi przesuwne.

Salon z sypialnią

Przy planowaniu aranżacji pamiętajmy, że salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu muszą być zgrane kolorystycznie. Wybierzmy barwy, które sprawdzą się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, wpływając odpowiednio na nasz nastrój ? rano pobudzając nas do działania, a wieczorem wyciszając. Tonacje kolorów w obu częściach wnętrza mogą być do siebie zbliżone lub dobrane na zasadzie kontrastu ? jeśli tylko część sypialniana jest oddzielona od dziennej.

Salon z sypialnią

Comments on this entry are closed.

Previous post:

Next post: