Post image for Schody w salonie

Schody w salonie

28 marca 2012

Wewnętrzne schody w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane w domach jednorodzinnych. Dotychczas chowane w klatkach schodowych, obecnie stają się jednym z głównych elementów aranżacji pomieszczenia, niejednokrotnie stanowiąc ciekawą ozdobę dzięki oryginalnym wykończeniom czy zwracającej uwagę formie. Mogą być wykonane na wiele sposobów, co daje dużą swobodę w kształtowaniu przestrzeni w pokoju dziennym. Musimy jednak pamiętać, Schody w salonieże w przypadku salonu połączonego z holem tradycyjna rola schodów znacznie się zmienia. Jakie są wobec tego ich główne zalety i wady?

Schody wewnętrzne wykonuje się zazwyczaj z żelbetonu, drewna i stali. Podstawowymi parametrami konstrukcyjnymi są: wysokość stopnia, która nie powinna wynosić więcej niż 19 cm oraz jego szerokość ? mniejsza niż 80 cm. W przypadku wnętrza domu optymalna ilość stopni to ok. 17. W celach bezpieczeństwa możemy zamontować po ich zewnętrznej stronie balustradę o minimalnej wysokości 90 cm. Stopnie powinny być wykonane z antypoślizgowego materiału, natomiast schody drewniane należy odpowiednio zabezpieczyć przed ogniem.

Schody w salonieSchody salonowe posiadają kilka ważnych zalet: przede wszystkim pozwalają oszczędzić miejsce dzięki połączeniu funkcji przedpokoju i salonu w jednym pomieszczeniu. Pokój dzienny staje się większy kosztem holu, dla którego musielibyśmy przewidzieć osobną przestrzeń. W ten sposób uzyskujemy nowoczesne, przestronne wnętrze typu loft, w którym obie kondygnacje domu wydają się być całością. Schody wewnętrzne w salonie dają również możliwość łatwiejszego zagospodarowania miejsca pod nimi ? możemy ustawić tam np. szafę, telewizor, regał czy biblioteczkę (kilka pomysłów na ten temat znajdziecie w artykule „Jak wykorzystać miejsce pod schodami?”). Łatwiej przeniesiemy na górę meble i wszelkie inne sprzęty, zaś dzięki wielu możliwościom aranżacji zyskujemy Schody w saloniedodatkową ozdobę salonu lub miejsce ekspozycji wybranych przedmiotów.

Planując aranżację salonu z użyciem schodów nie możemy zapominać jednak o kilku istotnych wadach tego rozwiązania: pokój dzienny przestaje miejscem prywatnym, zaś brak izolacji między salonem a sypialniami na górze powoduje większy hałas. Schody trzeba utrzymywać ponadto w stałym porządku, pilnując, żeby na poszczególnych stopniach nie gromadzić rzeczy do przeniesienia ?na górę?. Wadą takiego rozwiązania są również wysokie koszty: staranne wykończenie schodów, pasujące do stylu danego wnętrza jest trudniejsze i zarazem droższe. Warto wobec tego dokładnie przemyśleć, jaki projekt będzie najlepiej uzupełniał wystrój wnętrza i podkreślał jego charakter.

Schody w salonieSchody w salonie

Leave a Comment

Previous post:

Next post: